Lipiec w ogrodzie
Lipiec to jeden z najgorętszych miesięcy w roku, a co za tym idzie kojarzy się nam ze słodkim lenistwem. Jednak jeśli chodzi o nasz ogród nie możemy zrobić sobie przerwy w pracach ogrodniczych.
W środku lata potrzebują one pielenia, podlewania i przycinania. Wszystkie czynności na jakie musimy zwrócić uwagę możemy podzielić na:
Prace porządkowe:
– przekwitłe byliny ścinamy, aby wydały kwiaty po raz drugi. Ponowne kwitnienie będzie nieco słabsze od pierwszego, ale możecie być pewni że warto to zrobić. Po ścięciu przekwitłych bylin, trzeba nawieźć roślinę.
– ścinamy przekwitnięte kwiatostany u róż i innych roślin
– pielimy rabaty
– czyścimy rośliny jednoroczne w skrzynkach balkonowych, aby dłużej zachowały urodę.
– ścinamy zioła, aby się krzewiły
Zabiegi pielęgnacyjne:
– rośliny doniczkowe należy systematycznie nawozić, ponieważ nie posiadają one dostępu do składników odżywczych. Używamy nawozu płynnego, ponieważ dociera najszybciej do korzeni.
– przycinamy drzewa iglaste nadając im kształt. Najlepiej ucinać wierzchołki w miejscu rozgałęzienia.
– robimy sadzonki krzewów liściastych pobierając je z pędów słabo zdrewniałych
– obficie podlewamy wieczorami cały ogród. Zwykłe popryskanie wodą nie wystarczy. Woda musi dotrzeć do korzeni. Dlatego najlepiej rzadziej podlewać, ale obficie i lejąc wodę od razu w korzenie
– stosujemy profilaktycznie opryski na szkodniki i grzyby
Sadzenie:
– Rośliny które przekwitły lub zwiędły trzeba usunąć i wymienić na inne, aby nasze kwitnące rabaty zawsze wyglądały ładnie
Siewy:
– Po zakończeniu owocowania truskawek, trzeba zadbać o ścięcie liści i rozłogów. W przypadku malin należy wyciąć zeszłoroczne pędy, które owocowały w tym roku.
– Wysiewamy warzywa na późny zbiór. Z powodzeniem mogą to być takie, o krótkim okresie wegetacyjnym np. fasolka, kalafior, jarmuż, rzodkiewka, rzepa, kapusta pekińska, cykoria czy roszponka.
– Sadzimy truskawki i poziomki na przyszły rok.